Czy istnieją alternatywy dla płynów chłodzących stosowanych w pompach ciepła?

Czynnik chłodniczy odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie grzania i chłodzenia – to ten kluczowy element w dużej mierze odpowiada za wydajność i efektywność pompy ciepła. Co zamiast płynu chłodniczego można zastosować i czy jest to w ogóle możliwe? Poznaj istotne fakty.

Data publikacji - 11.04.2025

Czy istnieją alternatywy dla płynów chłodzących stosowanych w pompach ciepła?

Za co odpowiada czynnik chłodniczy w pompie ciepła?

Jaką rolę pełnią czynniki chłodnicze w pompach ciepła? Są to substancje (lub mieszaniny substancji) pozwalające na przekazywanie energii cieplnej. Czynnik chłodniczy absorbuje ciepło i oddaje je w innym miejscu, tworząc w ten sposób obieg chłodniczy pompy ciepła. Czynnik chłodniczy jest niezbędnym wyposażeniem również w lodówkach i klimatyzatorach.

Jak to możliwe, że płyny do pomp ciepła przenoszą ciepło? Odbywa się to w wyniku cyklu przemian fazowych substancji, która paruje, aby zaabsorbować ciepło oraz skrapla się, by je oddać. Właśnie dlatego pompa ciepła może zarówno ogrzewać, jak i chłodzić, wykorzystując przy tym energię pochodzącą z otoczenia. Jaki wynika z tego wniosek? Czynnik roboczy jest niezbędnym elementem, którego nie można zastąpić. Warto natomiast zwrócić uwagę, na jego odpowiedni rodzaj.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje czynnika chłodniczego?

Jaki czynnik chłodniczy do pompy ciepła to dobry wybór? Zacznijmy od przeglądu stosowanych do tej pory rozwiązań. Jeszcze do niedawna powszechnie stosowano f-gazy, czyli fluorowane gazy cieplarniane, cechujące się wysokim potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Był to m.in. freon, którego wykorzystanie zostało mocno ograniczone przez kolejne prawne regulacje. Popularne czynniki chłodnicze to również:

●      R-410A – ma dobre właściwości termodynamiczne, ale posiada wysoki wskaźnik GWP,

●      R-32 – difluorometan, często stosowany jako zamiennik R-410A, korzystniejszy pod względem ekologicznym, zaliczany do czynników umiarkowanie palnych,

●      R290 – propan, ma niskie GWP, ale należy do grona substancji łatwopalnych.

Każdy powyższy czynnik chłodniczy w pompach ciepła ma swoje wady. Można przede wszystkim zauważyć, że im niższy wskaźnik GWP, tym wyższa klasa palności.

Czynniki chłodnicze a regulacje UE

Pompa ciepła z chłodzeniem, wyposażona w czynnik chłodniczy o wysokim wskaźniku GWP, niebawem nie będzie już dostępna na europejskim rynku. Odpowiadają za to regulacje Unii Europejskiej, która w 2024 r. wprowadziła rozporządzenie wycofujące f-gazy  m.in. z sektora pomp ciepła. Zgodnie z nią:

●      od 2026 roku nie będzie można stosować fluorowanych gazów cieplarnianych o GWP wynoszącym co najmniej 2500 do serwisowania i konserwacji pomp ciepła lub klimatyzacji,

●      od 2032 roku nie można wprowadzać na rynek pomp ciepła z f-gazami w przypadku urządzeń monoblok i klimatyzacji o mocy 12 Kw,

●      od 2035 roku nie można wprowadzać na rynek pomp ciepła z f-gazami w przypadku klimatyzacji typu split i pomp ciepła (z wcześniejszymi terminami dla systemów split o wysokim GWP).

Nie oznacza to oczywiście wycofania z rynku zainstalowanych już pomp, które wykorzystują np. popularny czynnik R-410A. Nadal może też odbywać się wymiana czynnika w pompie ciepła. Na rynek nie będą mogły być jednak wprowadzane urządzenia, które nie spełniają unijnych norm w zakresie f-gazów.

Czynnik R454C, czyli bezpieczeństwo i ekologia

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła, który jest bezpieczny w eksploatacji, a przy tym charakteryzuje się wysoką efektywnością i niskim GWP (zgodnym z normami UE)? Wszystkie te zalety opisują R454C, który znajdziesz w pompach ciepła Stiebel Eltron. Jakie są jego najważniejsze cechy?

●      wzrost efektywności COP o 15%,

●      właściwości przeciwwybuchowe (w przeciwieństwie do propanu),

●      14-krotnie niższa wartość GWP w porównaniu do R410A.

R454C spełnia surowe normy Unii Europejskiej, a przy tym dba o efektywność energetyczną, a także zapewnia bezpieczeństwo podczas instalacji, użytkowania i serwisowania. Dlatego jest naszą alternatywą dla stosowanych do tej pory czynników chłodzących.

Dobrze dobrany czynnik chłodniczy to wysoka efektywność energetyczna

Jaki czynnik w pompie ciepła jest najlepszym wyborem? Mimo że unijne restrykcje wejdą w życie dopiero za kilka lat, lepiej już teraz zdecydować się na czynnik chłodniczy, który jest ekologiczny i dba o środowisko. W przypadku R454C możemy też mówić o znakomitej efektywności energetycznej, dlatego korzyści z jego zastosowania jest znacznie więcej. Zapoznaj się z naszą ofertą i sprawdź pompy ciepła Stiebel Eltron z czynnikiem R454C – nasi fachowcy chętnie pomogą w dokonaniu wyboru.