Czym jest system rekuperacji?

Pewnie nieraz spotkałeś się z definicją rekuperacji - to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która efektywnie wymienia zużyte powietrze na świeże. Przeczytaj, jak dokładnie działa ten wydajny i nowoczesny system.

Co to jest rekuperacja?

System rekuperacji to wentylacja mechaniczna z funkcją odzysku ciepła. Sercem układu jest jednostka centralna (centrala rekuperacyjna), która za pomocą wentylatorów wymusza ruch mas powietrza. Takie urządzenia mają wbudowany wymiennik ciepła, który umożliwia absorpcję wysokich temperatur z powietrza wywiewanego i ogrzanie powietrza nawiewanego z zewnątrz. 

Cały układ działa bez przerwy w następujący sposób:

Ciepłe, zużyte powietrze przechodzi przez rekuperator, oddaje ciepło do wymiennika i jest wyrzucane na zewnątrz.

Chłodne, świeże powietrze z zewnątrz przechodzi przez rekuperator, przyjmuje ciepło z wymiennika i trafia do pomieszczeń.

Strumienie świeżego i zużytego powietrza nie mieszają się ze sobą; są od siebie precyzyjnie odizolowane.

Dzięki funkcji odzysku ciepła wentylacja mechaniczna staje się w budownictwie jednorodzinnym nowoczesnym standardem. Rekuperacja w domu zmniejsza koszty eksploatacji w sezonie grzewczym i jest przyjazna dla środowiska.

Ponadto centrale rekuperacyjne filtrują świeże powietrze i w ten sposób zapobiegają przedostawaniu się smogu i innych zanieczyszczeń do domu. Bardziej zaawansowane urządzenia wyposażone są w jonizatory, które chronią domowników przed szkodliwymi substancjami dostającymi się do organizmu. Systemy rekuperacji stanowią więc idealne rozwiązanie dla osób mających alergię na kurz i roztocza.

Różne systemy rekuperacji stosowane w domach jednorodzinnych

Różne systemy rekuperacji to przede wszystkim różne rodzaje wymienników ciepła. Wymiennik jest zasadniczą częścią centrali i to od jego jakości zależy sprawność całego układu. Inwestorzy mogą wybierać spośród kilku rodzajów wymienników:

  • Rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym. Wymiennik ten jest zbudowany z ułożonych prostopadle względem siebie płyt, a strumienie powietrza są odseparowane i nie mieszają się. Ten typ doceniany jest za swoją wydajność, niskie koszty produkcji i prostą konstrukcję. Jeśli jednak rekuperator z wymiennikiem krzyżowym ma działać w niskich temperaturach, potrzebuje dodatkowego układu antyzamrożeniowego.
  • Rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym. To zdecydowanie najbardziej wydajny rodzaj wymiennika, który potrafi odzyskać do 95% ciepła. Działa podobnie jak wymiennik krzyżowy, ale strumienie powietrza przepływają w przeciwnych kierunkach równolegle do siebie. Ewentualną wadą jest wyższy koszt zakupu, jednak w perspektywie wielu lat eksploatacji taka inwestycja na pewno się opłaca.
  • Rekuperatory z wymiennikiem obrotowym. Ruchomy wymiennik ma kształt walca i napędza go dodatkowy silnik. Współczynnik odzysku ciepła jest wysoki (70-85%), ale ten typ bywa nieszczelny. Oznacza to, że powietrze świeże może mieszać się ze zużytym.
  • Rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym. To nowoczesne centrale, które działają tak jak te z wymiennikiem przeciwprądowym, ale dodatkowo odzyskują część wilgoci z powietrza zużytego. Uwzględniając energię zawartą w parze wodnej, można tu mówić o odzysku ciepła bliskim 100%. Dodatkowo, rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym są odporne na szronienie i zamarzanie, ponieważ proces nie powoduje powstawania kondensatu.

Gdzie stosować rekuperację?

Urządzenia do odzysku ciepła można z powodzeniem zamontować w każdym dobrze ocieplonym budynku ze szczelną stolarką otworową. 

Nowoczesna rekuperacja, zapewniająca świeże powietrze przez cały rok, jest też idealnym rozwiązaniem w obszarach biurowych i pomieszczeniach z przeszkleniami bez mechanizmów otwierających. Wentylacja mechaniczna spełnia swoje zadanie również w budynkach po termomodernizacji. Uszczelnienie wszystkich komór zapobiega wymianie powietrza pod wpływem grawitacji. 

Ponieważ instalacja rekuperacji wymaga poprowadzenia kanałów nawiewno-wywiewnych oraz zastosowania odpowiedniej izolacji, decyzję o inwestycji najlepiej jest podjąć już na etapie projektowym. 

Montaż rekuperacji możliwy jest także w budynkach już zamieszkałych. Jednak wtedy, oprócz zamontowania centrali rekuperacyjnej, prace remontowe obejmują również poprowadzenie systemu kanałów wentylacyjnych. Ze względów estetycznych rury muszą być zakryte, co zwykle wymaga zaplanowania gruntownego remontu. 

Wentylacja decentralna - alternatywa dla rekuperacji

Alternatywnym rozwiązaniem jest wentylacja decentralna Stiebel Eltron, która pozwala cieszyć się świeżym powietrzem i jest znacznie łatwiejsza w montażu w już użytkowanych pomieszczeniach. System wentylacji decentralnej wykorzystuje małą jednostkę instalowaną bezpośrednio na ścianie budynku. Poszczególne moduły wentylatora można rozbudować o czujnik wilgotności lub stosować funkcje opóźnionego włączenia i czasu wywiewu.

Rekuperacja - czy warto w nią zainwestować?

Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji mechanicznej, który powoli staje się standardem dla budownictwa jednorodzinnego. Zdecydowanie warto w nią inwestować, tym bardziej że nowoczesna rekuperacja Stiebel Eltron ma doskonałą wydajność i może pracować przez cały rok.

Oczywiście rozmieszczenie systemu rekuperacji wymaga znacznych interwencji budowlanych. Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, podejmij decyzję o zakupie rekuperacji na etapie planowania budowy, modernizacji lub generalnego remontu. Dzięki temu Ty i reszta domowników będziecie cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem.