Instalacja wodna w domu - jakie rury użyć?
Instalacja wodna to niezbędny element w każdym domu. Pragnąc, aby korzystanie z niej odbywało się w sposób komfortowy, należy więc zwrócić uwagę na prawidłowe podłączenie całego systemu. Jedną z ważnych spraw jest wybór odpowiednich rur. Z jakich rur instalacja wodna może być wykonana? Poznaj istotne wskazówki.
Instalacja wodna w domu - co warto wiedzieć?
Instalacja wodna to system pozwalający na doprowadzenie zimnej i ciepłej wody użytkowej. Jak wygląda instalacja wodna krok po kroku? Wiele zależy od sposobu podgrzewania wody. W układzie centralnym rura z zimną wodą jest podłączona do urządzenia grzewczego, a baterie łączą się z dwoma, równoległymi przewodami (z ciepłą i zimną wodą). W sytuacji, kiedy ciepła woda jest wytwarzana przed podgrzewacze umieszczone przy bateriach, potrzebne są natomiast tylko rury z zimną wodą.
Jeśli zależy Ci na tym, aby woda była jak najlepszej jakości, a także cechowała się odpowiednim ciśnieniem, warto przyjrzeć się bliżej całemu systemowi. Należy więc znać również elementy, które zawiera instalacja wodna w domu. Z czego składa się taki system? Jest to przede wszystkim:
- orurowanie, rozprowadzające wodę do wybranych miejsc.
- urządzenie podgrzewające wodę i utrzymujące ją w odpowiedniej temperaturze,
- zawory, umożliwiające zamknięcie dopływu cieczy.
Trzeba też pamiętać, ze instalacja wodna to zarówno część wewnętrzna (montowana w środku budynku), jak i zewnętrzna (prowadzona do przyłącza wodociągowego).
Rodzaje rur do instalacji wodnej
Jakie rury do wody w domu warto wybrać? Najważniejszym kryterium jest rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Średnice rur są bowiem znormalizowane oraz doprecyzowane w projekcie wykonawczym instalacji. Z jakich surowców produkuje się rurki do wody? Są to głównie:
- rury stalowe,
- rury miedziane,
- rury z tworzywa sztucznego.
Każde z nich cechują się nieco innymi właściwościami, a także ceną. Szczegóły poznasz poniżej.
Rury stalowe
Stalowe rury do instalacji wodnej w domu są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich zalety to także względnie niewielka rozszerzalność cieplna oraz niepodatność na działanie wysokich temperatur.
Co z wadami? Stalowa rura do instalacji wodnej będzie ulegać korozji. Stal jest również ciężka, szybko traci ciepło oraz może porastać glonami, osadami, a nawet bakteriami. Rury stalowe do wody użytkowej wymagają zastosowania stali ocynkowanej, która dobrze toleruje wyłącznie temperatury do wysokości 60⁰C.
Rury miedziane
Domowa instalacja wodna powinna być odporna na wysoką temperaturę, promieniowania UV i przede wszystkim trwała. Wszystkie te warunki spełniają zaś rury miedziane. Miedź jest przy tym lżejsza od stali, stawia mniejszy opór, a także nie dopuszcza do przenikania tlenu. W miedzianych rurach nie pojawią się mikroorganizmy (jest bakteriostatyczna), a trwałość instalacji jest średnio czterokrotnie wyższa niż stalowej.
Cena miedzianych rur jest za to wyższa od stalowych. Podobnie, jak stalowe, mogą również korodować (szczególnie, jeśli woda jest miękka). W przypadku rur miedzianych wyróżnia się ponadto rury miękkie, półtwarde i twarde.
Rury z tworzywa sztucznego
Rurki do instalacji wodnej wykonane z tworzywa sztucznego nie korodują, są lekkie, proste w montażu oraz obojętne chemicznie. Warto też zauważyć, że są tanie, a także umożliwiają szybkie zainstalowanie całego systemu. Rury z tworzywa sztucznego są produkowane z takich materiałów jak polipropylen, polietylen, PE, PB lub PCW.
Instalacja rur z tworzywa sztucznego jest wyjątkowo wrażliwa na nieszczelności. Temperatura wody nie może zaś przekraczać zakresu podanego przez producenta. Takie rury wymagają mocnego mocowania, inaczej będą się odkształcać.
Instalacja wodna, która działa efektywnie i ekonomicznie
Podłączenie instalacji wodnej do domu wymaga podjęcia wielu, ważnych decyzji. Istotny jest zaś oczywiście nie tylko rodzaj rur. Kluczowy jest przede wszystkim sposób wytworzenia ciepłej wody użytkowej. W Stiebel Eltron proponujemy różne rozwiązania, które dobierzesz do swoich potrzeb. Pompy ciepła do c.w.u. umożliwią efektywne wykorzystanie energii odnawialnej. Przepływowe ogrzewacze wody to z kolei elastyczność i precyzyjna kontrola temperatury wody. Natomiast pojemnościowe ogrzewacze wody gwarantują szybkość i wydajność. Sprawdź naszą ofertę i zadbaj o komfort domowników.