Jak wyregulować i serwisować wentylację mechaniczną?

Świeże, zdrowe i wolne od zanieczyszczeń powietrze to priorytet coraz większej liczby świadomych osób. Nic dziwnego, przecież w domy spędzamy nawet 90% czasu - jest to miejsce, w którym dorastają nasze dzieci, odpoczywamy po ciężkim dniu, a coraz częściej nawet pracujemy. Wysoki komfort klimatyczny w pomieszczeniach i to niezależnie od pory dnia czy roku jest więc niezwykle ważny. Jak o niego zadbać? Przede wszystkim, pamiętając o regularnym serwisie swojej wentylacji. Dowiedz się jak wyregulować wentylację mechaniczną oraz dlaczego jest to takie ważne.

Regulacja wentylacji mechanicznej - dlaczego jest ważna?

Nie ulega wątpliwości, że wentylacja mechaniczna to energooszczędny i komfortowy sposób na świeże powietrze w domu. Na nic się jednak zda, jeżeli jest zaniedbana i brakuje jej odpowiedniego ustawienia. Nie spełnia wtedy swojej funkcji, a nawet pracując na najwyższych obrotach, może niepotrzebnie zwiększać koszty użytkowania. Jak ustawić wentylację mechaniczną? Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe zadanie - polega ono na ustawieniu przepustnic kanałowych i anemostatów nawiewowych w taki sposób, aby uzyskać pożądane wydatki powietrza wentylacyjnego w całym domu. Jeżeli ustawienie wentylacji mechanicznej jest prawidłowe, system ten nie wymaga tłumienia powietrza na nawiewnikach, a domownicy w każdej części domu mogą czuć się komfortowo, oddychając czystym powietrzem.

Regulacja przepływu w wentylacji mechanicznej - od czego zacząć?

Regulacja wentylacji mechanicznej rozpoczyna się od sprawdzenia oraz ustawienia przepływu powietrza - wykonuje się to poprzez odkręcanie lub przykręcanie talerzyka nawiewników. Proces ten najlepiej rozpocząć od najbardziej oddalonych punktów instalacji. Wymaga on użycia profesjonalnych urządzeń, między innymi anemometru, który zapewnia dużą dokładność pomiaru. Powinien on mieć możliwość wprowadzenia współczynnika korekcji, który utrzymuje się w przedziale od 0,8 do 1,2. Wszystkie kolejne kroki regulacji systemu wyglądają podobnie - zawsze rozpoczyna się od najdalszego nawiewnika, a kończy na najbliżej położonym względem rekuperatora. W trakcie regulacji systemu może okazać się, że przy kolejnych nawiewnikach powietrze trzeba będzie nieco stłumić. Na samym końcu, już po regulacji poszczególnych punktów, konieczne jest ponowne zmierzenie wydatków powietrza, aby uzyskać wartości proporcjonalne do tych, które zostały ustawione w danych pomieszczeniach. Jeżeli wartości te są większe niż oczekiwano, ilość powietrza należy dopasować dokonując regulacji na sterowniku rekuperatora.

Przeglądy wentylacji mechanicznej - warto o nich pamiętać!

Nie tylko regulacja przepływu powietrza w wentylacji mechanicznej jest niezbędna dla jej prawidłowego działania - równie ważne są jej regularne przeglądy i konserwacja. Warto to robić przynajmniej raz do roku, o czym wspominają przepisy prawne. Regularny serwis wentylacji mechanicznej pozwala szybko i sprawnie usunąć ewentualne problemy i usterki, co tak naprawdę pozwala na oszczędności, ponieważ zapobiega poważnym awariom. W trakcie takiego przeglądu sprawdza się ciąg we wszystkich kanałach oraz ilość wymienianego powietrza. Ważnym elementem jest czyszczenie wentylacji mechaniczne lub chemiczne, sprawdzenie stanu technicznego czerpni i wyrzutni powietrza oraz anemostatów. Zadanie to warto zlecić specjalistycznej firmie, takiej jak STIEBEL ELTRON, która posiada duże doświadczenie nie tylko w serwisowaniu wentylacji mechanicznej, ale też w instalacji systemów rekuperacji oraz pomp ciepła.