Pojemnościowe ogrzewacze wody: niedrogie i efektywne ogrzewanie c.w.u.
Pojemnościowe ogrzewaczy wody to wydajny sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pierwszy wynalazek i patent dr Theodora Stiebla w dziedzinie ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody za pomocą energii elektrycznej powstał w 1924 r., kiedy to wynalazł on grzałkę zanurzeniową. W tym samym roku założył firmę STIEBEL ELTRON.
Jego pierwszym wynalazkiem była grzałka zanurzeniowa do wody. Gospodyni nie musiała już włączać kuchenki, aby uzyskać wodę do zaparzenia herbaty lub kawy. W 1926 r. dr Stiebel wpadł na pomysł, aby zamontować ten podgrzewacz w zbiorniku ciśnieniowym, który następnie podłączył do sieci wodociągowej. Był to pierwszy na świecie pojemnościowy ogrzewacz wody - również firmy STIEBEL ELTRON.
Od tego momentu minęło 100 lat. W tym czasie ogrzewacz c.w.u. stał się niesłychanie popularnym rozwiązaniem, setki milionów gospodarstw domowych zakupiły urządzenie pochodzące z patentu dr Stiebla.
Wraz z rozwojem technologii, pojemnościowe ogrzewacze wody uległy wielu ulepszeniom. Do izolacji stosuje się obecnie włókna węglowe i nanotechnologię. Dzienna strata w trybie czuwania, czyli ciepło tracone w wyniku naturalnego ochłodzenia przez izolację, wynosi zwykle mniej niż 1 kWh.
Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej to wygoda i niskie koszty energii elektrycznej
Ogromna popularność pojemnościowych ogrzewaczy wody w ciągu ostatniego stulecia, wynika z jednej zasadniczej cechy: zapewniają one wygodne dostawy ciepłej wody nawet przy stosunkowo słabej instalacji elektrycznej. Nawet w przypadku dużego zużycia zasilania przez zbiornik c.w.u. nie ma potrzeby zwiększania wartości znamionowej głównego bezpiecznika w domu. Zainstalowanie pojemnościowego ogrzewacza wody nie spowoduje również zwiększenia stałych opłat za bezpieczniki.
Ponadto istnieje możliwość skorzystania ze specjalnej, korzystnej taryfy energii elektrycznej dla pojemnościowych ogrzewaczy wody. Zastosowane systemy dla tego typu urządzeń, dają sterownikowi systemu przesyłowego możliwość gromadzenia natychmiastowych, krótkoterminowych nadwyżek energii elektrycznej, podczas normalnych wahań produkcji i zużycia energii elektrycznej w sieci, zwanych "niską taryfą". Właściciele pojemnościowych ogrzewaczy wody, korzystający z taryfy niskiej są wynagradzani korzystniejszą ceną energii elektrycznej.
Pojemnościowe ogrzewacze wody są produkowane w wielu wersjach - naściennej, wolnostojącej i kombi. W podgrzewaczach kombi, oprócz elektrycznej grzałki zanurzeniowej, znajduje się również wewnętrzna wężownica pośrednia, przez którą przepływa podgrzana woda z instalacji grzewczej. W ten sposób zimą pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej jest jednocześnie ogrzewany przez główny zbiornik centralnego ogrzewania domu.
Najbardziej rozpowszechnionymi generatorami ciepła były kiedyś kotły na paliwo stałe, później zastąpione przez kotły gazowe. Obecnie najbardziej efektywnym generatorem ciepła jest pompa ciepła. Ogrzewacz c.w.u. z pompą ciepła używany w sezonie letnim, to komfort i brak potrzeby uruchamiania np. kotła na paliwo stałe - ciepłą wodę uzyskujemy za pomocą elektrycznej grzałki zanurzeniowej.
Inteligentne rozwiązania zmniejszają zużycie energii
Nowoczesne pojemnościowe ogrzewacze wody są wyposażone w sterowniki z ekranem dotykowym, które potrafią oszacować przyszłe zużycie ciepła na podstawie danych z poprzedniego dnia. Dzięki temu podgrzewa on zasobnik do optymalnego poziomu, co ponownie zmniejsza straty w trybie gotowości.
Pojemnościowe ogrzewacze wody dobrze współpracują z systemami fotowoltaicznymi oraz w połączeniu z kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej z sieci jest minimalne.
Jak wybrać odpowiedni pojemnościowy ogrzewacz wody
Najważniejszą rzeczą jest określenie dziennego zużycia ciepłej wody. Należy to ustalić na podstawie liczby osób w gospodarstwie domowym i jego wyposażenia (prysznic, wanna, liczba i wiek dzieci itp.). Średnie zużycie wody na osobę w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym to 40 do 50 litrów dziennie. Jednak zużycie może się różnić w zależności od gospodarstwa domowego.
Jak widać, pojemnościowe ogrzewacze wody stanowią doskonałe rozwiązanie, łączące komfort z ekonomią. Są one jednym z najwygodniejszych, a zarazem najtańszych sposobów wytwarzania ciepłej wody w domu jednorodzinnym lub domku letniskowym.