Korzyści z zastosowania pompy ciepła do przygotowywania ciepłej wody użytkowej

Powietrzne pompy ciepła mogą mieć wiele zastosowań. Jednym z nich może być przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła do grzania wody to rozwiązanie, które to w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością i służy głównie jako zamiennik elektrycznych ogrzewaczy wody.

Pompa ciepła powietrzna przeznaczona wyłącznie do ogrzewania wody jest rezultatem ciągłego rozwoju technologii, nowych czynników chłodniczych oraz chęci dbania o środowisko.

 

Jak działają pompy ciepła?

Technologia pomp ciepła to większa higiena bez konieczności dogrzewania. 

Działanie pompy ciepła w dużym skrócie opiera się na wentylatorze z wykorzystaniem wymiennika i czynnika chłodniczego. Obieg czynnika chłodniczego w pompie ciepła do c.w.u. ma na celu osiągnięcie temperatury wody na poziomie 65°C lub wyższej bez konieczności stosowania dodatkowej grzałki zanurzeniowej. Ma to na celu zniszczyć bakterie legionelli. Pompa ciepła do c.w.u. potrzebuje tylko około jednej trzeciej energii elektrycznej, a także dwie trzecie energii odnawialnej, która jest darmowa i nie wpływa na środowisko.

 

STIEBEL ELTRON od wielu lat oferuje specjalne pompy ciepła do c.w.u.

Pompy ciepła STIEBEL ELTRON SHP-A 220/300 (X) Plus pracują z powietrzem wewnętrznym w budynku, tj. powietrzem o temperaturze 6-42°C. Zastosowanie pomp ciepła o takich parametrach pozwala na pracę urządzenia w miejscach, w których występuje nadmiar ciepła, np. w kotłowni, dużej kuchni czy piekarni. Dzięki temu pomieszczenia te są również chłodzone, a wytworzone przez nie ciepło odpadowe wykorzystane w różnych procesach. Pozwala to zaoszczędzić na eksploatacji klimatyzatora. Do pracy mieszanej z częściowym wykorzystaniem powietrza zewnętrznego o temperaturze powietrza mieszanego w zakresie od -8°C do +35°C stosuje się pompy ciepła SHP-F 220/300 (X) Premium. W obu seriach wersja X ma wewnętrzną wężownicę pośrednią do podłączenia np. kotła na biomasę lub kolektorów słonecznych.

 

Nawet do trzech czwartych energii za darmo

Efektywność pompy ciepła jest określana za pomocą współczynnika wydajności. Wskazuje on, ile ciepła jest dostarczane do budynku w stosunku do energii elektrycznej pobranej (i opłaconej) z sieci. Współczynnik efektywności pomp ciepła STIEBEL ELTRON do przygotowywania ciepłej wody użytkowej wynosi od 3,0 do 4,2, więc zużycie prądu wynosi tylko od 33% do 23% energii całkowitej. Oznacza to, że 67% do 77% energii pochodzi ze środowiska naturalnego i nie wymaga żadnych opłat.