Poradnik dla inwestorów: kiedy warto rozważyć modernizację systemu grzewczego i wentylacyjnego?

Modernizacja instalacji grzewczej oraz wentylacji to inwestycja, która wymaga szczegółowej analizy korzyści. Jakie ma więc zalety? I jak przeprowadzić modernizację, aby osiągnąć założone cele? Sprawdź nasz poradnik dla inwestorów.

Data publikacji - 18.03.2025

Poradnik dla inwestorów

Dlaczego warto zmodernizować system grzewczy?

Przestarzały system ogrzewania może być mało efektywny, a przez to generować wysokie koszty. Zwykle cechuje się też mniejszym komfortem użytkowania niż nowoczesne instalacje wyposażone w zaawansowane technologicznie rozwiązania. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny oraz polityka klimatyczna, która kładzie nacisk na zminimalizowanie śladu węglowego. Kiedy dokładnie modernizacja instalacji centralnego ogrzewania jest zatem dobrym pomysłem? Warto się na nią zdecydować jeśli:

●      chcesz ograniczyć wydatki na ogrzewanie,

●      dotychczasowa instalacja grzewcza cechuje się niską wydajnością,

●      masz dość problematycznej obsługi,

●      pojawiają się awarie i usterki,

●      zamierzasz zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

Modernizacja CO zadba o wysoki komfort cieplny oraz pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie. Warto jednak pamiętać, że osiągnięcie takich efektów jest możliwe tylko przy zastosowaniu kompleksowych rozwiązań. Wymiana systemu grzewczego powinna być poprzedzona termomodernizacją budynku – dzięki temu ograniczysz straty ciepła.

Modernizacja instalacji grzewczej – na co się zdecydować?

Co wziąć pod uwagę planując modernizację systemu ogrzewania? Istotne są oczywiście koszty inwestycji – aby je obniżyć, możesz sprawdzić, które urządzenia są objęte programami dofinansowującymi (np. Czyste Powietrze). Znaczenie mają też potencjalne oszczędności długoterminowe, wynikające z obniżenia rachunków. Wymiana instalacji grzewczej przyniesie w ten sposób korzyści przez długie lata (mimo wysokich kosztów początkowych).

Jak dopasować system grzewczy do powyższych wymagań? Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne systemy grzewcze wykorzystujące energię cieplną pochodzącą z otoczenia. To pompy ciepła, czyli wielofunkcyjne urządzenia, które ogrzewają, chłodzą i przygotowują ciepłą wodę użytkową. W przypadku modernizacji znakomitym wyborem będzie pompa ciepła powietrze-woda, która nie wymaga przeprowadzania prac ziemnych. Pompa pobiera energię zgromadzoną w powietrzu i przekazuje ją do wody krążącej w obiegu grzewczym. Może współpracować zarówno z tradycyjnymi grzejnikami, jak i ogrzewaniem podłogowym.

Modernizacja systemu wentylacyjnego – korzyści

Modernizacja systemu wentylacji ma na celu poprawę klimatu panującego w pomieszczeniach. Odpowiednia wentylacja zapewnia stałą wymianę powietrza, dbając nie tylko o komfort i zdrowie, ale chroniąc też budynek przed m.in. nadmierną wilgocią. Warto przy tym pamiętać, że wentylacja grawitacyjna jest mało skuteczna, a jeśli powłoka budynku jest szczelna, nie zachodzi w nim już naturalna wymiana powietrza.

Modernizacja wentylacji grawitacyjnej polega zwykle na przekształceniu jej w mechaniczną, która jest wyposażona w wentylatory poprawiające cyrkulację powietrza. W tej sytuacji trzeba jednak liczyć się ze stratami ciepła, wynikającymi z przedostawania się do wnętrza chłodnego powietrza. Rozwiązaniem jest montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dzięki wymiennikowi ciepła powietrze nawiewane jest ogrzewane energią pobieraną z powietrza wywiewanego. Ograniczysz w ten sposób straty ciepła i zwiększysz wydajność systemu grzewczego, obniżając przy okazji rachunki.

Podczas modernizacji najpopularniejszym wyborem jest decentralna rekuperacja. Dlaczego? Urządzenia decentralne są montowane bezpośrednio w ścianie budynku. Nie trzeba więc wykonywać zaawansowanych prac budowlanych i prowadzić kanałów wentylacyjnych. Modernizacja instalacji wentylacyjnej będzie dzięki temu szybsza i łatwiejsza

Oszczędność i maksymalny komfort dzięki nowoczesnym rozwiązaniom

Kiedy rekuperacja i pompa ciepła będą dobrym pomysłem? Modernizacja to szansa na skorzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań, które zapewnią wysoką efektywność grzewczą, ekologiczność oraz maksymalny komfort. Dzięki pompie ciepła uniezależnisz się od zmiennych cen surowców, a także zmniejszysz rachunki za ogrzewanie. Rekuperacja zatroszczy się za to o zdrowie i samopoczucie oraz zapobiegnie stratom ciepła. Aby nowe systemy dobrze spełniły swoją funkcję i przyniosły realne korzyści, muszą być idealnie dopasowane do potrzeb i specyfiki budynku. Zapraszamy do Stiebel Eltron – fachowi doradcy odpowiedzą na każde pytanie.