WEŹ UDZIAŁ W NASZYM KONKURSIE Z okazji 100-lecia
Odkryj 8 kamieni milowych w historii STIEBEL ELTRON i wygraj upominek jubileuszowy
W maju 1924 roku dr Theodor Stiebel wynalazł rewolucyjną grzałkę zanurzeniową i założył firmę ELTRON, poprzedniczkę dzisiejszego STIEBEL ELTRON. Kontynuujemy jego dziedzictwo i nadal piszemy historię podgrzewania wody. Od wynalezienia grzałki po nowoczesne pompy ciepła i centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, konsekwentnie dostarczamy Państwu najnowocześniejsze produkty, które czynią życie wygodniejszym.
Naszą rocznicę uczcimy konkursem na Facebooku, w którym zaprezentujemy nasze historyczne kamienie milowe, a co miesiąc będzie można wygrać okolicznościowy upominek. Poniżej znajdziesz prawidłowe odpowiedzi na comiesięczne pytania konkursowe.
Dołącz co miesiąc od 22.05.2024 do 31.12.2024.
Akcja trwa zawsze do 30 dnia danego miesiąca, a zwycięzcy zostaną wyłonieni do 5 dnia kolejnego miesiąca.
Dwóch Laureatów miesiąca ogłosimy w komentarzu pod postem konkursowym.
Nowy post konkursowy zostanie ogłoszony 6 dnia każdego miasiąca. Zapraszamy.
8 PYTANIE KONKURSOWE: GRUDZIEŃ
Jak nazywa się centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła przeznaczona dla szkół? Uzasadnij, jaki może mieć wpływ na samopoczucie dzieci?
2021 - System wentylacji z odzyskiem ciepła do sal lekcyjnych
W 2021 roku STIEBEL ELTRON wykonał znaczący krok w kierunku dostarczania zdrowego powietrza w placówkach edukacyjnych. Wprowadził na rynek decentralną centralę wentylacyjną VRL-C z odzyskiem ciepła przeznaczoną do sal szkolnych i przedszkoli. Celem kontrolowanego systemu wentylacji jest zapewnienie stałego dopływu świeżego i zdrowego powietrza, niezbędnego w salach lekcyjnych.
System zapewnia dzieciom korzystne środowisko wolne od aerozoli, zarodników i brudu. Jednocześnie ciągła wymiana powietrza zmniejsza poziom nieprzyjemnych zapachów, bakterii i wirusów w powietrzu.
Technologia kontrolowanej wentylacji z odzyskiem ciepła umożliwia efektywną wymianę powietrza, minimalizując jednocześnie straty energii i zwiększając wydajność energetyczną budynków.
Chociaż osiągnęliśmy ósmy kamień milowy, nasza podróż na tym się nie kończy. Stale wprowadzamy rozwiązania, które pozwalają cieszyć się przytulnym ciepłem, przyjemną ciepłą wodą i zdrowym powietrzem w Twoim domu, dbając jednocześnie o środowisko.
Sto lat innowacji, sto lat STIEBEL ELTRON. Czekamy na współną przyszłość.
7 PYTANIE KONKURSOWE: LISTOPAD
Jaka mała litera występuje w nazwie technologii zastosowanej w jednofazowym kompaktowym przepływowym ogrzewaczu wody? Napisz też, na co według Ciebie ona wpływa?
2020 - Nowa technologia przepływowego podgrzewacza wody
W 2020 roku STIEBEL ELTRON wprowadził dwie główne innowacje, które przesunęły granice technologii ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Pierwszą innowacją była pompa ciepła zaprojektowana specjalnie na potrzeby modernizacji systemów ciepłowniczych. Ta pompa ciepła była w stanie zapewnić wodę grzewczą o temperaturze do 75°C, co czyni ją idealnym rozwiązaniem do modernizacji już istniejących systemów, w tym tych wymagających wyższych temperatur wody grzewczej. System umożliwił wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w starszych budynkach, które pierwotnie opierały się na tradycyjnych metodach ogrzewania.
Drugą innowacją był pierwszy jednofazowy, kompaktowy, przepływowy ogrzewacz wody z systemem grzewczym typu „bare-wire”, czyli odkryta grzałka i technologią 4i (4 intelligence). Ta technologia reprezentuje najwyższy poziom komfortu, ponieważ urządzenie zapewnia precyzyjną temperaturę wody bez wahań i osiąga maksymalną wydajność.
Dzięki zaawansowanej technologii i kompaktowej konstrukcji urządzenie jest idealne dla gospodarstw domowych poszukujących energooszczędnego i oszczędzającego miejsce rozwiązania do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
STIEBEL ELTRON w dalszym ciągu dostarcza zaawansowane i przyjazne dla środowiska rozwiązania, które odpowiadają potrzebom dzisiejszego rynku i przyczyniają się do redukcji kosztów energii i emisji CO2.
6 PYTANIE KONKURSOWE: PAŹDZIERNIK
Ile osób wzięło udział w szkoleniach w Energy Campus w pierwszym roku jego funkcjonowania? Dlaczego Energy Campus jest istotnym ośrodkiem dla rozwoju nowoczesnych systemów grzewczych? Uzasadnij swoją odpowiedź.
2015 - Inauguracja Kampusu Energetycznego
Wraz z nastaniem nowego stulecia właściciele STIEBEL ELTRON postanowili przekazać swoje doświadczenia nowym pokoleniom. W 2014 roku firma zainaugurowała nowoczesne, samowystarczalne energetycznie centrum szkoleniowo-komunikacyjne Energy Campus w Holzminden. Kamień węgielny położono dokładnie 90 lat po założeniu STIEBEL ELTRON. Projekt budowlany stanowił inwestycję o wartości 16 milionów euro.
Energy Campus otworzył swoje podwoje w listopadzie 2015 roku i już w pierwszym roku swojego istnienia gościł ponad 6000 uczestników szkoleń – instalatorów, architektów i projektantów z całego świata. W ośrodku znajdują się sale konferencyjne, a także sale szkoleń teoretycznych i praktycznych w 4 obszarach: pompy ciepła, wentylacja i rekuperacja, ogrzewacze wody oraz centrum instalacyjne.
W 2016 roku Energy Campus otrzymał platynowy certyfikat od Niemieckiej Rady Budownictwa Zrównoważonego (DGNB), uzyskując najwyższą w historii ocenę (86 procent) w kategorii budynków edukacyjnych. Nagroda ta podkreśla nie tylko wyjątkową jakość architektury i konstrukcji centrum, ale także jego zrównoważone i ekologiczne podstawy.
Otwarcie kampusu energetycznego stanowiło ważny krok w rozwoju STIEBEL ELTRON jako firmy, potwierdzając jej zaangażowanie w edukację i szkolenia, a także zrównoważony rozwój i innowacje.
5 PYTANIE KONKURSOWE: WRZESIEŃ
Ile razy cyfra 3 pojawia się w pełnej nazwie LWZ? Uzasadnij, dlaczego było to tak ważne i przełomowe urządzenie dla branży i użytkowników.
1999 - Zintegrowana centrala LWZ 303
STIEBEL ELTRON w dalszym ciągu skupiał się na wygodnych i zrównoważonych rozwiązaniach. W 1995 roku firma - jako pierwszy niemiecki producent - dostosowała parametry cyklu życia swoich pojemnościowych podgrzewaczy wody do niemieckich norm TÜV.
Ponadto koniec XX wieku przyniósł kolejną ważną innowację – zintegrowany system LWZ 303. Po raz pierwszy cztery funkcje: ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji i chłodzenia, zostały połączone w jednym kompaktowym urządzeniu, umożliwiając bardziej efektywne i ekologiczne zarządzanie energią w gospodarstwach domowych.
4 PYTANIE KONKURSOWE: SIERPIEŃ
Kto zaprojektował podgrzewacz wody DHE? Uzasadnij, dlaczego ten model jest uznawany za tak innowacyjny w swojej kategorii?
1987 - Pierwszy w pełni elektroniczny przepływowy ogrzewacz DHE
Rozwój technologiczny firmy nie słabnął. W 1987 roku STIEBEL ELTRON wprowadził światową innowację – DHE, pierwszy w pełni elektroniczny przepływowy ogrzewacz wody, zaprojektowany przez inżyniera Ernsta Appuna. Urządzenie to wniosło zupełnie nowy wymiar wygody i komfortu do świata podgrzewania wody.
Pierwszy tego typu na świecie przepływowy podgrzewacz wody DHE pozwalał na uzyskanie ciepłej wody o wymaganej temperaturze natychmiast po włączeniu. Po ustawieniu temperatury urządzenie było w stanie utrzymać ją na stałym poziomie niezależnie od tego, czy inne krany były odkręcone.
Ten w pełni elektroniczny przepływowy podgrzewacz wody zrewolucjonizował wygodę i efektywność podgrzewania wody, umożliwiając użytkownikom precyzyjną kontrolę temperatury wody bez wahań i nagłych szoków temperaturowych. Tym kamieniem milowym STIEBEL ELTRON umocnił swoją pozycję wiodącego innowatora w dziedzinie podgrzewania wody.
3 PYTANIE KONKURSOWE: LIPIEC
W którym roku STIEBEL ELTRON wprowadził na rynek swoją pierwszą pompę ciepła? Dodatkowo napisz, dlaczego było to tak przełomowe urządzenie?
1976 – Produkcja i rozwój nowoczesnych i ekologicznych urządzeń
W latach pięćdziesiątych STIEBEL ELTRON produkował kuchnie do samolotów pasażerskich, ekspresy do kawy do samolotów komercyjnych, a później małe podgrzewacze wody. W latach 60-tych XX wieku pojawiły się piece konwekcyjne, maszyny do prasowania i pierwsze nowoczesne elektryczne urządzenia grzewcze. Wszystkie te produkty wyznaczały drogę firmy STIEBEL ELTRON aż do roku 1976, kiedy to w pełni zaangażowała się w produkcję i rozwój pomp ciepła.
Działo się to jednak już pod przewodnictwem dwóch synów założyciela Theodora Stiebla.
Koncentrowali się na ogrzewaniu pomieszczeń i podgrzewaniu wody. W 1969 roku firma uruchomiła wyjątkową jak na tamte czasy kampanię reklamową, której autorem był uznany reklamodawca, artysta i fotograf Charles Paul Wilp. Jej hasło brzmiało: „STIEBEL ELTRON – ciepła woda w każdej chwili”.
W 1976 roku firma STIEBEL ELTRON rozpoczęła produkcję pomp ciepła, co czyni ją jednym z pierwszych producentów i twórców tych nowoczesnych i przyjaznych środowisku urządzeń. Do boomu na ten rodzaj ogrzewania przyczyniły się także kryzysy naftowe i rosnące ceny ropy. Odbiór społeczny stopniowo się zmieniał, a popularność zaczęły zyskiwać systemy bazujące na odnawialnych źródłach energii.
STIEBEL ELTRON ugruntował swoją pozycję lidera w rozwoju technologii pomp ciepła na rynku niemieckim.
2 PYTANIE KONKURSOWE: CZERWIEC
Jak nazywał się hydrauliczny przepływowy ogrzewacz wody wprowadzony na rynek w roku, o którym mowa w tekście?
1949 - Pierwszy hydrauliczny przepływowy ogrzewacz wody
Rok 1949 był kolejnym ważnym kamieniem milowym w historii STIEBEL ELTRON. Wprowadzono na rynek pierwszy hydrauliczny przepływowy ogrzewacz wody o nazwie DH 18, który zmienił podejście do sposobów przygotowania ciepłej wody oraz zapoczątkował nową generację tych urządzeń.
W 1949 roku powstała Republika Federalna Niemiec i w tym okresie STIEBEL ELTRON stał się synonimem „niezawodnego podgrzewania wody”. Od tego czasu innowacyjne ogrzewacze wody STIEBEL ELTRON zajmują stałe miejsce na targach na całym świecie.
Wieloletnia tradycja innowacji tych urządzeń trwa do dziś. STIEBEL ELTRON stale rozwija wyznaczające trendy przepływowe ogrzewacze wody, w tym najnowsze modele…
1 PYTANIE KONKURSOWE: MAJ
Jaki był przełomowy wynalazek Theodora Stiebla? Dodatkowo napisz także dlaczego według Ciebie był to produkt tak rewolucyjny?
1924 - Początki
Dziś STIEBEL ELTRON to globalna firma, działająca na całym świecie. Jednak jej początki 100 lat temu były skromne. Podobnie, jak wielu innych młodych mężczyzn, w 1914 roku Theodor Stiebel po wybuchu I wojny światowej musiał zaciągnąć się do wojska. Oznaczało to konieczność przełożenia studiów licencjackich w Wyższej Szkole Technicznej w niemieckim mieście Brunszwik. Po wojnie jednak z sukcesem kontynuował tę działalność i w 1920 roku ukończył Politechnikę Monachijską z tytułem inżyniera. Skontaktował się wówczas ze swoim wujkiem Carlem Reesem w sprawie projektów urządzeń kuchennych i grzejników elektrycznych, który następnie produkował je pod marką Reese do 1944 roku.
Dzięki tej współpracy Theodor Stiebel opracował przełomowy produkt - grzałkę zanurzeniową - która była rewolucyjna ze względu na szybkie nagrzewanie wody. Grzałka została wyprodukowana już przez jego własną firmę „ELTRON Dr. Theodor Stiebel”, która po krótkim czasie odniosła duży sukces i stopniowo się rozwijała.
Regulamin konkursu
Zwycięzcy
Laureatami konkursu zostali:
- Maj 2024: Pan Marcin z Poznania
- Czerwiec 2024: Pani Beata z Książa Wielkopolskiego i Pan Krzysztof z Rzeszowa
- Lipiec 2024: Pani Julia z Wrocławia oraz Pan Dariusz z Chrostkowa
- Sierpień 2024: Pani Natalia oraz Pani Jolanta z Warszawy
- Wrzesień 2024: Pani Martyna z Gniewkowa i Pani Aleksandra z Rudy Śląskiej
- Październik 2024: Pani Anna z Warszawy oraz Pan Mateusz z Łodzi
- Listopad 2024: Pani Beata z Książa Wielkopolskiego i Pan Oskar z Łysomic
- Grudzień 2024 - zwycięzcy nie zostali jeszcze wyłonieni
Gratulacje dla zwycięzców!